Zacharowa: Słowa niemieckiego ministra o Putinie absolutnie niedopuszczalne
– Minister obrony RFN Boris Pistorius bardzo wyraźnie zasugerował, że pożądane jest całkowite usunięcie rosyjskich przywódców. Takie oświadczenie jest absolutnie niedopuszczalne dla urzędników jakiegokolwiek kraju, który jest członkiem społeczności międzynarodowej – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
Zacharowa: Zachód przekroczył wszelkie granice wspierania nazistów w Kijowie
Jej zdaniem Zachód "w swoim lekkomyślnym wsparciu nazistów w Kijowie przekroczył wszelkie wyobrażalne i niewyobrażalne granice". Przypomniała w tym kontekście wypowiedź niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock o tym, że Zachód prowadzi wojnę z Rosją.
– Niemcy to nie jakiś fikcyjny kraj. To państwo, które oficjalnie jest członkiem ONZ. Ci ludzie nie reprezentują jakiegoś prywatnego urzędu, ale tych, którzy ich wybrali – podkreśliła Zacharowa. Argumentowała, że mimo tego typu przemówień oficjalnych przedstawicieli rządu, Berlin "nadal ośmiela się pozycjonować jako orędownik prawa międzynarodowego i praw człowieka".
Wcześniej Pistorius, który w styczniu objął urząd ministra obrony Niemiec, powiedział w rozmowie z gazetą "Bild" podczas wizyty w Kijowie, że jego zdaniem świat byłby lepszym miejscem bez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard
Udając się w podróż na Ukrainę, Pistorius zabrał ze sobą nietypowy prezent. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zamieścił w mediach społecznościowych wpis zawierający zdjęcie przedstawiające jego i Pistoriusa z miniaturowym modelem Leoparda, niemieckiego czołgu bojowego, który ma zostać przekazany Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Pod koniec stycznia kanclerz RFN Olaf Scholz zapowiedział dostawę do Kijowa kompanii czołgów Leopard 2 (14 sztuk). Jednocześnie poinformował, że Niemcy udzielają zgody innym krajom UE na reeksport tych maszyn na Ukrainę, tak aby stworzyć dwa bataliony.
Zanim Scholz ogłosił dostawę Leopardów na Ukrainę, spotkał się z krytyką unijnych partnerów za niezdecydowanie. W ich ocenie Niemcy zbyt długo zwlekały z zapowiedzią przekazania czołgów. Scholz uzasadniał to tym, że musi skoordynować swoje działania z innymi sojusznikami.